RABAT DO 40% - wygasa 17.09 !!! | Darmowa dostawa od 290zł | Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń 22 678 07 67
NARZĘDZIA niezbędne będzie poziomica, miękka szczotka lub wałek z gumową rolką), nożyk do tapet.
KLEJ dołączony do przesyłki klej jest w postaci łatwo rozpuszczalnego w zimnej lub ciepłej wodzie proszku. Zawartość opakowania należy rozpuścić w 2 litrach wody. Docelowy roztwór jest w postaci żelu. Jest łatwy w użyciu, umożliwia szybkie i łatwe tapetowanie, gotowy do użycia w 3 minuty. Wydajność opakowania: 12 - 15 mkw. Dbamy o to, aby ilość załączonego kleju była wystarczająca do Twojego zamówienia.
1) PRZYGOTOWANIE ŚCIANY
PODŁOŻE
ściana powinna być sucha i równa i chłonna – pamiętaj, że tapeta odwzorowuje wszelkie niedoskonałości podłoża, więc nie licz na to, że kładąc tapetę zamaskujesz pęknięcia czy wgniecenia ściany. Postaraj się, aby ściana nie była pomalowana farbami lateksowymi, jeśli nie masz na to wpływu, postaraj się przetrzeć farbę lateksową gruboziarnistym papierem ściernym, aby udrożnić dotarcie kleju do ściany
GRUNTOWANIE
to ważne – minimum dobę przed montażem pomaluj ścianę unigruntem firmy Atlas w proporcjach 1,5 litra unigruntu na 10 m2 ściany. Nie pomijaj tego etapu – gruntowanie to łatwość montażu a później jego trwałość
2) MONTAŻ
po wyjęciu fototapety z opakowania sprawdzić wymiar i kolorystykę tapety (dokładamy jeden bryt do drugiego) rozłóż ją np. na podłodze 1 dzień przed montażem. Poukładaj bryty w kolejności w jakiej zamierzasz kleić tapetę.
Posmaruj pierwszy bryt tapety klejem, złóż go na pół (bez dociskania miejsca zagięcia!) i pozostaw na ok. 3 min (tapeta minimalnie się rozszerza dlatego nie kładziemy kleju na ścianę) Następnie rozłóż tapetę i zacznij naklejać na uprzednio zagruntowaną ścianę. Teraz odczujesz zalety gruntowania, ponieważ możesz delikatnie naklejać i odklejać bryty w celu precyzyjnego montażu brytów na styk, bez ryzyka odklejania się farby podczas prób przesuwania i odklejania brytów.
Zaczyna się zawsze "ze światłem" czyli np. przy oknie, drzwiach. Każdy pierwszy bryt należy wypoziomować za pomocą np. poziomicy, tak aby następne bryty były równo układane. Bryt tapety powinien być kładziony z mały nadmiarem na suficie (sufity nigdy nie są proste a nadmiar odcinamy po krawędzi sufitu) , tak aby możliwe było wyrównanie ew. istniejących różnic wysokości. Pasy przycisnąć w celu usunięcia pęcherzyków powietrza, przycisnąć za pomocą miękkiej szczotki do tapetowania lub rolki gumowej, od środka do boków. W razie potrzeby podkleić szew. Plamy kleju delikatnie usunąć zwilżoną gąbką lub ścierką. Podczas suszenia unikać silnego grzania i przeciągu, w przeciwnym razie szwy mogą się poodklejać.
Podczas delikatnego zmywania resztek kleju z naszej fototapety, po montażu pierwszy raz odczujesz zalety porządnego laminowania – możesz umyć tapetę bez ryzyka uszkodzenia, czy rozmazania nadruku.
WSKAZÓWKI
Gniazdka i wyłączniki.
Przed wykonaniem prac przy gniazdkach i wyłącznikach, należy koniecznie odłączyć prąd. W każdym wypadku należy używać izolowanego wkrętaka, idealny jest próbnik napięcia. Za pomocą próbnika napięcia należy skontrolować, czy prąd rzeczywiście został odłączony. Najpierw zdejmuje się obudowy gniazdek i wyłączników, aby możliwe było tapetowanie "pod obudową". Pas tapety układa się po prostu na gniazdka i wyłączniki (bez brania pod uwagę ich położenia). W przypadku gniazdek najpierw przyciska się ręką przez tapetę styki uziemienia. W przypadku wyłączników tapetę nacina się najpierw na krzyż. Po wyschnięciu kleju, nożykiem uniwersalnym wycina się element gniazdka lub wyłącznika. Wycięcie nie może być przy tym większe niż rama metalowa, tak by obudowa w wycięciu było całkowicie zakryta. Następnie mocuje się obudowy. W ten sposób uzyskuje się w pełni bezszwowe połączenie tapet w tych miejscach